Pagini

luni, 21 octombrie 2013

SAGEATA POPRICANI - VIITORUL BRAESTI = 3 - 0 ( 2 - 0 )

In cadrul etapei a 10-a a Ligii a V-a,Seria 2 SAGEATA POPRICANI s-a impus fara emotii
pe teren propriu,scor 3-0 (2-0) in disputa cu echipa de pe locul 10,VIITORUL BRAESTI.

Antrenorul gazdelor,domnul Daniel Enuta a inceput meciul in urmatoare formula de start:

Mai jos va prezentam si cum s-au desfasurat ostilitatile in acest meci:

'4 dupa un start in forta al gazdelor vine si prima mare ocazie de gol: MOLOMAN Razvan
centreaza de partea stanga de unde CARACAS Vasile suteaza sub bara dar portarul este la post
si respinge in corner
'7 o noua ocazie pentru gazde,RABA Mihai suteaza excelent pe jos in coltul lung dar din
nou portarul respinge in corner
'8 asa cum era de asteptat dupa cum a inceput meciul vine si golul: RABA Mihai il lanseaza
pe culoar pe MIHAI Andrei iar acesta il executa pe portarul advers cu un sut in
coltul lung: 1-0!

'11 acelasi MIHAI Andrei dribleaza excelent doi fundasi ai gazdelor dar sutul sau trece
aproape de stalpul din stanga al portii adverse
'14 dupa un fault mai dur vine si primul cartonas galben al meciului primit de jucatorul
gazdelor,RABA Mihai
'16 la faza imediat urmatoare CARACAS Vasile scapa singur cu portarul dar trimite slab
in bratele portarului
'20 vine si prima ocazie a celor de la Braesti care pana in acest minut nu au iesit din
propria jumatate decat prin degajari pana la fundasii gazdelor: nr 7 de la oaspeti scapa
singur cu portarul dar sutul sau in coltul lung trece milimiteric pe langa poarta
'21 in urma unui corner executat de MOLOMAN Razvan,ANTONAS Gabriel trimite putin peste
poarta
'25 o noua ocazie mare a oaspetilor: nr 7 scapa singur cu portarul dar sutul sau cu spitul
trece departe de poarta
'30 gol fabulos inscris de capitanul gazdelor,CISMARU Vasile:acesta iese din aparare
cu mingea la picior,dribleaza doi oameni si sutul sau de la 30-35 de m se opreste in vinclu
: 2-0!

'31 nici bine nu au pasat oaspetii la mijlocul terenului ca MIHAI Andrei o recupereaza,trece ]
de un jucator al oaspetilor si suteaza excelent sub bara dar portarul cu un reflex bun o
respinge in corner.Pot sa remarc faptul ca pana in acest minut gazdele au avut peste 10 cornere
'43 dupa marcarea golului 2 gazdele nu au mai fortat multumindu-se sa practice un joc de
posesie pasand foarte mult mingea
'45 pe finalul primei reprize vine o noua ocazie imensa pentru Sageata Popricani.In urma unui
corner executat de MOLOMAN Razvan,capitanul echipei,CISMARU Vasile trimite excelent cu capul
spre poarta,portarul este batut dar un fundas respinge cu piciorul de pe linia portii
'45+3 Final de prima repriza: 2-0,dar scorul putea fi mult mai mare

'46 Repriza a doua incepe cu o ratare cum rar vezi chiar si in ligile judetene: GOROVEI ALin
centreaza de pe partea dreapta excelent in fata portii iar din 3-4 m CARACAS Vasile da pe
langa minge.Ocazie imensa pentru gazde.
'51 CISMARU Vasile executa o lovitura libera de la 25 m,dar portarul este la post si
retine balonul
'57 in urma unei faze colective a gazdelor,GOROVEI Alin centreaza in careu pentru MOLOMAN
Razvan iar acesta scoate excelent mingea pe 16 m de unde ANTONAS Gabriel suteaza sub bara
si marcheaza un gol foarte frumos care inchide definitiv meciul: 3-0!

'62 o noua lovitura libera executata de CISMARU Vasile:de aceasta data peste poarta
'69 centrare de pe partea stanga MIHAI Andrei iar RABA Mihai putea inscrie golul meciului,
sutul sau din vole trecand la o palma de vinclu
'70 un nou cartonas galben pentru gazde,primit de ANTONAS Gabriel pentru proteste
'75 in urma unui contratac vine si singura ocazie a oaspetilor din aceasta repriza,nr 10
sutand insa pe langa poarta dintr-o pozitie buna
'77 schimbare in tabara gazdelor:iese GOROVEI Alin si intra 3.POTUR Catalin
'78 dubla schimbare la oaspeti:nr 7 este inlocuit de nr 16,iar nr 9 inlocuit de nr 14
'80 o noua centrare excelenta de pe partea stanga a lui MIHAI Andrei putea aduce golul
pentru noul intrat,POTUR Catalin dar lovitura sa de cap trece putin pe langa poarta
'86 ultima mare ocazie a meciului:dupa ce dribleaza excelent doi fundasi ai oaspetilor,
MOLOMAN Razvan suteaza din pozitie centrala putin peste bara
'90+1 PENCIU Lucian dribleaza un fundas al oaspetilor si suteaza cu stangul in bratele
portarului
'90+2 Final de meci: SAGEATA POPRICANI 3-0 VIITORUL BRAESTI

O victorie mai clara decat o arata scorul pentru echipa gazda,care dupa marcarea golului
de 3-0 s-a multumit sa paseze mai mult mingea,obiectivul de 3 puncte fiind indeplinit.Cu
aceste puncte SAGEATA POPRICANI urca pe locul 5 in clasament iar VIITORUL BRAESTI ramane pe locul 10.Partida a fost condusa fara probleme de la centru de Laurentiu Mihalcut,ajutat la cele doua tuse de Alexandru Pasaniuc si Daniel Alexa.

Remarcatii partidei: CISMARU VASILE-a inscris un gol fabulos si a dat siguranta defensivei
ANTONAS GABRIEL-daca nu ar fi fost golul lui CISMARU,cu siguranta golul meciului era al sau dar una peste alta,a inscris un gol frumos,generos in efort tinand cont ca este veteranul
echipei,a asigurat echilibru la mijlocul terenului si o buna circulatie a balonului,
majoritatea mingilor trecand pe la el si MIHAI Andrei-o buna dispozitie de joc a mijlocasului
stanga al gazdelor: a inscris un gol,a creat mai mereu pericol cand s-a aflat cu mingea la
picior si a furnizat pase utile colegilor.

La capitolul dezamagiri lista e mai lunga,dar voi mentiona un singur nume:CARACAS Vasile,
care la potentialul care il are si valoarea sa,astazi a evoluat sub asteptari nefiind in
apele sale.Departe de jucatorul care inscria 2-3 goluri pe meci dar probabil a prins o
zi mai putin buna.

Etapa viitoare,Viitorul Braesti va primi vizita echipei de pe locul 3,Forta Podu Iloaiei,
in timp ce SAGEATA POPRICANI va disputa pe teren propriu un meci foarte important,dar si
interesant in acelasi timp,un derby al orgoliilor impotriva celor de la SPICUL TIGANASI,cele
doua echipe fiind vecine atat in clasament(SPICUL TIGANASI-locul 4,SAGEATA POPRICANI-locul 5),cat si pe harta-distanta care le separa fiind de doar 8 km.