ECHIPA

Pagini

joi, 17 octombrie 2013

Sageata Popricani - Com-Val Valea Lupului = 2 - 2 ( 0 - 1 )

Intr-o restanta din cadrul etapei a 9-a a Ligii a V-a,Seria 2 Sageata Popricani a remizat pe teren propriu,scor 2-2 (0-1) cu echipa de pe locul 2,Com-Val Valea Lupului,echipa ce l-a avut in componenta sa si pe proaspatul campion european la minifotbal cu nationala Romaniei Ionut STIRBETS,alias "Fece"!
Un meci foarte important pentru ambele echipe in care fiecare si-a dorit victoria: Valea Lupului in incercarea sa de a trece pe prima pozitie in clasament,iar Sageata Popricani pentru a se apropia de podiumul seriei.

Sageata Popricani,condusa de pe margine de Daniel Enuta a aliniat la start urmatoarea formula de start:

pe parcursul meciului mai intrand in teren:  7.PODARU Vlad si 9.AVASILCAI Gabi

Am asistat la un meci peste nivelul Ligii a V-a in care ambele echipe au practicat un fotbal foarte bun.In prima repriza gazdele au pacticat un joc prudent bazat pe contratacuri,Valea Lupului dominand usor pana in momentul in care Sageata primeste penalty in urma unei patrunderi a lui MOLOMAN Razvan,care este faultat de portarul advers.Penalty-ul este ratat insa de GOROVEI Alin,dar se pare ca acest penalty trezeste echipa gazda care iese mai mult la joc incercand sa forteze deschiderea scorului dar pe finalul primei reprize este suprinsa pe un contratac initiat in banda dreapta de Ionut "Fece" Stirbets si dupa un sut puternic al acestuia,portarul gazdelor respinge mingea in lateral de unde numarul 18 de la oaspeti pe faza impinge mingea cu capul in poarta: 0-1.

Dupa pauza Sageata a atacat mai mult si a dominat echipa adversa.In min 50,dupa o pasa excelenta pe culoar a lui RABA Mihai,MOLOMAN Razvan ramane singur cu portarul advers si cu o scarita inscrie: 1-1,Dupa acest gol Sageata a ramas in jumatatea oaspetilor aratand o dorinta imensa de a castiga aceasta partida iar in min 62 preia conducerea dupa un gol norocos,dar si spectaculos in acelasi timp.ANTONAS Gabriel scapa singur cu portarul,lobeaza mingea peste acesta dar loveste bara de unde sare la GOROVEI Alin care suteaza si el la randul sau in bara.Mingea sare din nou la acelasi ANTONAS Gabriel care inscrie din plonjon cu capul: 2-1

Dupa acest gol,Valea Lupului face doua inlocuiri si il "muta" pe playmakerul sau Ionut STIRBETS din banda dreapta in centrul terenului bazandu-se pe o pasa inspirata a sa care sa ii readuca in meci,dar nu s-au schimbat prea multe, Sageata ramanand la conducerea jocului si ratand alte doua ocazii mari prin CARACAS Vasile si acelasi neobosit ANTONAS Gabriel.

Egalarea se produce in minutul 75 cand in urma unei lovituri libere executate de vedeta oaspetilor,STIRBETS numarul 13 se inalta de langa un fundas al gazdelor si inscrie cu o lovitura spectaculoasa de cap in coltul lung:2-2

Dupa acest gol al oaspetilor gazdele mai rateaza 3-4 ocazii de gol prin MOLOMAN Razvan,MIHAI Andrei si CISMARU Vasile care puteau aduce victoria in tabara gazdelor dar au si tremurat in prelungiri cand numarul 18 de la oaspeti a fost la o palma de a a ajunge la o minge care sa aduca golul izbavitor pentru oaspeti.

Una peste alta,un rezultat echitabil care mentine Com Val-Valea Lupului pe locul 2 la egalitate de puncte cu liderul Victoria Letcani 25,si urca Sageata Popricani pe locul 6 cu 17 puncte. P.S. Ca o parere personala,tinand cont si de penalty-ul ratat dar si de altele ocazii de a inscrie Sageata Popricani a pierdut astazi doua puncte iar Valea Lupului a obtinut un punct important care poate ii va ajuta in drumul lor de a obtine promovarea in Liga a IV-a.

Cu felicitarile de rigoare,a trecut ceva timp de cand nu am mai vazut un asemenea arbitraj bun la acest nivel,meciul a fost condus impecabil de la centru de Cristinel OCHISANU,ajutat la cele doua tuse Ionel MARINICA si COTEA Constantin.

Nr.7 şi nr.9 sînt juniori de la Centrul din localitate!!!